ovchartsi.dir.bg

  [BG]   EN  

 
Рейтинг: 3.00
(663)
Село Овчарци
Легенда за селото
Похода Овчарци - София
Предание за Страхил Войвода
Река Горица
Неофициална история на селото
Овчарченски водопад
Екопътека до водопада
Село на седмицата
На риба
Туристически указател
В Сапарева баня извира най-горещият минерален извор в Европа
Фото Галерия от миналото
Фото Галерия № 1
Фото Галерия № 2
Фото Галерия № 3
Децата на село Овчарци
Видео
Анкети
Календар
За контакти

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


ДА ПОМОГНЕМ !!!

Село Овчарци 14:08
« Обратно
Вземи в gLOG
Светлана Джаджарова перфектен състезател 3 в 1
16-годишната Светлана Джаджарова е сред най-големите надежди в българския биатлон. Родена е в Дупница, но живее в близкото село Овчарци. От 6-и клас се занимава със спорт, като съчетава 3 в 1 – биатлон, лека атлетика и ски бягане. Светлана е ученичка в Гимназията по туризъм „Алеко Константинов” в Сапарева баня. В момента е 10-и клас със специалност „Организация на хотелиерството”. Голяма част от успехите й се дължат и на добрата работа на треньора Райко Пенев.

Между спорта и училището

„Още в 5-и клас, когато учител по физическо ми беше Райко Пенев, разбрах, че в Сапарева баня има клуб по биатлон. Събра се групичка от около 10-ина човека, между които бях и аз, и започнах да тренирам този спорт. Постепенно започнаха и състезанията и се превърнах в състезател”, разказва Светлана, която се занимава и с лека атлетика, но царицата на спортовете й се явява като подготовка. Все пак на кросове се представя доста добре и има известни успехи. Включена е и в националния отбор по планинско бягане, а Сапарева баня е домакин на европейското първенство през 2010 година. „Тренирам по един път на ден, а понякога и по два, зависи от това, кога съм на училище. Събота и неделя гледам да правя по повече тренировки, защото имам повече свободно време. През седмицата, когато свършвам по-рано училище, отивам да тренирам. Заниманията продължават по около един час, а понякога и по-дълго”, обяснява младата ни надежда.
Треньорът Райко Пенев допълва, че когато има сняг, тренировките се провеждат на Паничище, а иначе може и в Сапарева баня. Може да се каже, че тренировките за ски бягане са доста скучни и тежки, тъй като се бяга по около 15-20 км. Светлана е викната на лагер с националния отбор в Банско. „Преди това бях на два лагера с националите - пак в Банско, и участвах в 4 европейските купи - в Австрия, Чехия, Италия и Германия”, допълва Светлана. За нея предстои и заминаване за Словакия за още една европейска купа на 7 и 8 февруари.
„Тя изпусна много учебен материал заради тези лагери и сега трябваше да си оформи края на срока. От училището й удължиха времето, за да си приключи нормално учебните задължения. За това още се колебаем дали да остане и да си гледа ангажиментите към училището, или да замине за Словакия. Досега в европейските купи тя участваше в състезанието при жените, където конкуренцията е огромна. Ясно е, че там не може да се постигнат добри класирания, защото тя е все още 10-и клас, а там се състезава с жени, които са на по 26-27 години. Но пък от друга страна, се трупа опит. По този начин тя има възможност да се докосне до световния елит и да види как процедират най-добрите. Най-важното й състезание е младежката олимпиада през февруари, която ще се проведе в Полша. Тази световна младежка зимна олимпиада се прави през 2 години. Там Светлана е основен състезател и най-важното е, че ще се състезава с момичета на нейната възраст. Там ще се види реалното й класиране. Нямам поглед върху конкуренцията й, защото изявени страни, като Норвегия, Швеция, Финландия, Германия, Русия, във всички случаи имат добри състезателки. Все пак очаквам класиране в първите 30”, коментира Пенев.
Треньор на националния ни отбор пък е Красимир Дочев, а помощник е Георги Джолев, който е и треньор на Банско.

Успехите и талантът

„В момента в биатлона съм шампионка и при девойки младша възраст, която е моята възраст (родени 1991-92 година), и при девойки старша (1989-90 година). В ски бягането също съм държавна шампионка и при младша, и при старша възраст. За тази състезателна година имам общо 33 медала от държавни първенства. За миналата бяха 13”, отбелязва Светлана.
В масовите стартове тя се чувства по-добре, защото може да следи всичките си конкурентки, а в индивидуалния стартовете са през 30 секунди. „През тази година прави истински бум. Най-важното е, че тя е истински талант в стрелбата. Има много качества, които всеки не може да ги притежава. Има дадености, които са й дар от Бога. Все пак има какво още да се желае в бягането. Тя не е по-слаба от другите в бягането, но там има големи резерви. Ако се оформи и като добра ски бегачка, става перфектна биатлонистка. Стрелбата й е по-силната страна”, коментира Пенев. „При позиция “легнал” определено е по-лесно”, обяснява Светлана. Треньорът Пенев пък допълва, че най-големите издънки стават от позиция “прав”. Естествено че и оръжието е от значение. „Тази година имам нова пушка, получих я от националния отбор. Една от най-хубавите в момента в България. Немска е, марка „Аншутс”. Предната ми пушка беше доста стар модел, беше дори чупена. Новите пушки са много по-удобни. Освен това тази година от федерацията получихме много по-добра екипировка, материалната база също е доста по-добра. Цялата екипировка е на световно ниво”, доволна е Светлана.
„И от нашия клуб не я оставяхме и винаги намирахме начин за нея да има всичко необходимо. Тя е много мотивирана и аз като треньор първо намирах за нея. Принципът ми е такъв – дава се най-доброто на най-добрия. Наистина тя направи огромен скок в последните една-две години. Притеснява ме това, че от федерацията искат тя да навлезе бързо в женския биатлон, а аз като опитен специалист не искам веднага да я хвърлям в големия спорт. Трябва да си довърши развитието. Докато навърши 20 години, има какво да изгражда функционално. Чак тогава може да се натовари на по-високи обороти. Засега я съхранявам. Една от най-добрите ни млади биатлонистки - Зорница Костадинова, вече не е в строя по тази причина. Тя е с две години по-голяма от Светлана и наистина беше най-големият талант в родния биатлон”, коментира Пенев.
Това наистина е така, тъй като при жените индивидуалният старт е 15 км, което си е доста за крехко момиче като Светлана. При девойките пък най-дългият старт е от 7,5 км. Носенето на пушката на гърба е и друга трудност в биатлона, а оръжието тежи между 3,5 и 4 кг.

За чуждестранните и българските курорти

„Първото ми състезание в чужбина беше ски бягането в Италия на купа „Тополино”. Тази година бях и в Австрия. След това ходих и в Италия. Била съм и в Германия, и в Чехия. Най-много ми харесаха австрийските курорти. Там е много красиво и спокойно. Пистите им са по-хубави от нашите. Хората там са създали добри условия”, отбелязва биатлонистката. „На Паничище също има идеална местност и ако се направи една стандартна писта, ще стане хубаво. Има проект за изграждане на 30 коридора, което е стандартът за световните купи. Ако това се направи, Сапарева баня става истински зимен център. В Боровец преди 20 години пък дори се провежда световно първенство по биатлон. Но интересно защо тази база сега е разрушена... В момента единственото стандартно стрелбище в България е на Банско. В Троян също се строи стандартно стрелбище”, обяснява Пенев.

Идолите

„От българските биатлонистки се възхищавам на Екатерина Дафовска и на Радка Попова. А от чуждестранните - на рускинята Светлана Слепцова”, откровена е съименничката й Джаджарова. Радка Попова пък е от Сапарева баня, а Райко Пенев й е първият треньор. В момента от германските биатлонистки се отличава Магдалена Нойнер. Пенев разяснява, че тя е доста силна на ски бягането и допълва, че това е най-важната част от биатлона. „Ако даден състезател е слаб в бягането, и при перфектна стрелба няма да намери място в първите 60 в света. Такъв пример е Нина Кадева. Преди две години тя на 3 световни купи стреляше без грешка, но не можеше да се класира в първите 60. Ирина Никулчина пък стреля по-слабо, но в бягането е доста силна и стигна до медал. Това доказва, че бягането е много важно”, казва Пенев. Както е известно, щафетата на България допреди 5-6 години пък бе една от най-силните в света. В определени периоди част от нея беше и съпругата на бившия треньор на волейболния „Марек Юнион-Ивкони” Виктор Карагьозов – Ива Шкодрева, както и сапаревобанката Радка Попова. „Щафетата ни наистина бе стабилна, тъй като в нея участваха и Екатерина Дафовска, Ирина Никулчина и Павлина Филипова. Дафовска пък стана и олимпийска шампионка, а Никулчина е бронзова медалистка. За южна държава като нашата това наистина си е постижение. За страни като Норвегия и Швеция е нормално всички деца да карат ски. Въпреки това ние, българите, пробиваме. Напоследък и в Гърция се работи добре. Интересното е, че дори и в Македония вече имат биатлон на прилично ниво. Италия и Словения пък отдавна са на високо равнище. Това доказва, че и в южни държави може да се развива зимен спорт, стига да има и нужните финансови средства”, обобщават Светлана и треньорът й. „Радващото е, че в последните години и при нас общината се обърна с лице към спорта и ни помага. От две години се отпускат и стипендии, което е от голямо значение”, завършва наставникът.
в-к ВЯРА
06 Март 09, 14:08   

0.1096